16 czerwca 2024 r.
17:12

Euro 2024. Polacy o krok od niespodzianki (zdjęcia Czytelników)

Autor: Zdjęcie autora bs

Skazywana na pożarcie reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2024 okazała się minimalnie słabsza od Holandii. Biało-Czerwoni wygrywali nawet z wyżej notowanym rywalem, ale później stracili dwa gole i ponieśli pierwszą porażkę odkąd ich selekcjonerem jest Michał Probierz

Zdecydowanym faworytem niedzielnego meczu byli Holendrzy i już od samego początku ruszyli do odważnych ataków. Już w drugiej minucie czujność Wojciecha Szczęsnego strzałem z narożnika pola karnego sprawdził Cody Gakpo. W 10. minucie po składnej akcji Holendrzy powinni prowadzić. Jednak będący w naszym polu karnym Tijjani Reijnders uderzył technicznie, ale i obok słupka. Natomiast chwilę później piłka po strzale Xaviego Simonsa przeleciała obok bramki Szczęsnego.

Polacy przetrwali napór Holendrów i w 16. minucie sami zadali cios. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w wykonaniu Piotra Zielińskiego najwyżej w polu karnym do strzału głową wyskoczył Adam Buksa i trafił na 1:0. Stracony gol mocno podrażnił Holendrów, którzy jeszcze mocniej ruszyli do przodu. W 20 minucie po rzucie rożnym mocno z woleja uderzył Virgil van Dijk, a Szczęsny popisał się kapitaną interwencją. Dwie minuty później sprzed pola karnego mocno huknął Memphis Depay, ale na nasze szczęście niecelnie. W 29 minucie był już jednak remis. Gakpo zdecydował się na strzał zza pola karnego, futbolówka odbiła się rykoszetem od Bartosza Salamona i wpadła do sitaki obok kompletnie bezradnego Szczęsnego. W odpowiedzi, po stracie gola uderzał będący w polu karnym rywali Kiwior, ale bez efektu. Natomiast w 45 minucie po strzale Depaya Szczęsny mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem, a ta przeleciała minimalnie obok naszej bramki.

W przerwie selekcjoner Probierz zdecydował się na jedną zmianę. Wychowanka TOP 54 Biała Podlaska Sebastiana Szymańskiego na boisku zastąpił Jakub Moder. Trzy minuty po wznowieniu gry znów postraszył nas Depay, ale strzał napastnika Atletico Madryt był niecelny. W 54 minucie „Pomarańczowi” mieli kolejną szansę. Po kontrataku Gakpo zagrał do Simonsa, a ten wpadł z piłką w pole karne lecz nie zdołał oddać strzału w światło bramki. W 59 minucie groźnie uderzał Kiwior, a chwilę później w środek bramki strzelił Zieliński. W kolejnych minutach Holendrzy nadal mieli przewagę. W 70 minucie Szczęsny odważnym wyjściem zażegnał zagrożenie po odważnym ofensywnym wejściu Dumfriesa, a trzy minuty później Stefan de Vrij po rzucie rożnym główkował minimalnie niecelnie. 10 minut później trener Ronald Koeman zdecydował się na zmianę – za Depaya na murawie pojawił się Wout Weghorst. I trzy minuty później po podaniu od Natana Ake dał Holandii prowadzenie.

Polacy w końcówce starali się jeszcze odwrócić losy meczu. Tuż przed końcem spotkania Jakub Piotrowski minął defensorów i dograł do Karola Świderskiego. Nasz napastnik uderzył celnie, ale z jego próbą poradził sobie Bart Verbruggen. W doliczonym czasie gry Jakub Moder postraszył strzałem z około 30. metra, lecz golkiper „Pomarańczowych” skutecznie obronił jego strzał i trzy punkty powędrowały na konto Holendrów.

W poniedziałkowy wieczór w drugim meczu grupowym Austria zmierzy się z Francją. Z kolei Polacy swoje kolejne spotkanie zagrają w piątek 21 czerwca w Berlinie, a ich rywalem będą Austriacy. Dla obu drużyn ten mecz może być decydującym w kwestii wyjścia z grupy na niemieckich mistrzostwach.

Polska – Holandia 1:2 (1:1)

Bramki: Buksa (16) – Gakpo (29), Weghorst (83).

Polska: Szczęsny – Bednarek, Salamon (86 Bereszyński), Kiwior – Frankowski, Romanczuk (55 Slisz), S. Szymański (46 Moder), Zieliński (78 Piotrowski), Zalewski – Buksa, Urbański (55 Świderski).

Holandia: Verbruggen – Dumfries, de Vrij, van Dijk, Ake (87 van de Ven) – Schouten, Reijnders, Veerman (62 Wijnaldum) – Simons (62 Malen), Depay (81Weghorst), Gakpo (81 Frimpong).

Żółte kartki: Reijnders, Veerman.

Sędziował: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia).

Widzów: 48 117.

(fot. nadesłane)

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix 2025

Czterech Polaków w piątek walczyło o awans do finału Grand Prix 2025. Jednak sukces udało się odnieść jedynie Dominikowi Kuberze. Polak zajął w czeskich Pardubicach trzecie miejsce i zrobił to, co sobie założył przed zawodami

Wisła Puławy wciąż bez przełamania

Wisła Puławy wciąż bez punktowego przełamania. W piątek w inauguracyjnym meczu 12. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka ulegli na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:2

Po raz pierwszy założyli biały fartuch
Zdjęcia

To dopiero początek ich drogi zawodowej. Blisko 450 studentów Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy założyło atrybut lekarza – biały fartuch.

Prawo jazdy miała od 3 dni. Doprowadziła do poważnego wypadku

Niedługo prawem jazdy nacieszyła się 18-latka z powiatu tomaszowskiego, która uderzyła w barierę ochronną i spadła ze skarpy. Poważnych obrażeń doznała 16-letnia pasażerka.

Rewanżowy mecz finałowy Orlen Oil Motor - Betard Sparta jednak przełożony

Żużlowego mistrza Polski poznamy nie w sobotę, a dopiero w poniedziałek. Orlen Oil Motor poinformował, że rewanżowy mecz finałowy został przełożony ze względu na prognozowane opady deszczu.

Nahaluk nadal u steru MOSiR. Do zarządu dokooptowano kierownika od stadionów i boisk

Arkadiusz Nahaluk od jutra (5 października) będzie nowym prezesem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Bystrzyca w Lublinie. Miejską spółką odpowiadającą za sportową infrastrukturę zarządzał już od kilku tygodni, ale w ramach oddelegowania z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Wcześniej był dyrektorem Wydziału Gospodarowania Mieniem w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta.

"Szkoła Orląt" rozpoczyna nowy rok akademicki
Dęblin

Dwa tysiące studentów Lotniczej Akademi Wojskowej w Dęblinie zainaugurowało rok akademicki 2024/2025. Podczas immatrykulacji pierwszoroczniacy złożyli ślubowanie dołączając do akademickiej społeczności wojskowej uczelni.

Elektryczny "banan" w Kia
motoDW.

Choć elektryki wciąż wzbudzaj sporo kontrowersji, to nasz testowa Kia EV-9 wymiata. Potężny „klocek” mimo potężnej masy jest żwawy, jak sprinter. A jak jeździ na torze lubelskiego WORD, to zobaczcie w dzisiejszym odcinku MotoDW.

Przyszedł na rozprawę do sądu z narkotykami

Mieszkaniec Lublina przyszedł do sądu z niewielka ilością narkotyków. Jak się okazało, w domu miał ich o wiele więcej.

Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się w Warszawie z SKK Polonia. Pora nawiązać do złotego sezonu

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę rozpoczyna występy w Orlen Basket Lidze koszykarek. W klubie wszyscy liczą, że będzie on lepszy od poprzedniego.

Jest wniosek o aresztowanie. 8 zarzutów wobec byłego lubelskiego posła i biznesmena

Prokurator Dolnośląskiego Pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił dzisiaj 8 zarzutów Januszowi P. oraz dwóm jego współpracownikom, którzy byli prezesami z grupy kapitałowej: cztery Przemysławowi B. i jeden Zbigniewowi B. Prokuratur do godz. 18 ma złożyć wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego lubelskiego posła i biznesmena, a wobec jego współpracowników wnioskuje o dozór policji, zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się z świadkami oraz kaucję w wysokości 150 tys. złotych i 100 tys. zł.

Orlen Oil Motor Lublin wygrał pierwszy mecz we Wrocławiu 47:43 i jest zdecydowanym faworytem w rewanżu

Co z finałem żużlowej PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor – Betard Sparta? „Aura nam nie sprzyja”

Kibice w Lublinie spoglądają za okno i zastanawiają się czy rewanżowy mecz finałowy pomiędzy Orlen Oil Motorem, a Betard Spartą Wrocław dojdzie do skutku. Zawody mają zostać rozegrane w sobotę o godz. 19.15. Trener „Koziołków” Maciej Kuciapa ma nadzieję, że mecz o tytuł mistrzowski PGE Ekstraligi odbędzie się zgodnie z planem.

Lublin w czołówce miast z najsprawniejszą administracją

Samorząd otwarty na nowych mieszkańców i inwestorów. Lublin zajął drugie miejsce w ramach XIV edycji Rankingu Miast Polskiego Związku Firm Deweloperskich.